İnternet Kotasını Dolduran Şeyler Nelerdir?

İnternet Kotasını Dolduran Şeyler Nelerdir? İnternet kotasını neler etkiler doldurur? Kotayı en çok etkileyen şeyler nelerdir? Müzik dinlemek, film izlemek, radyo dinlemek kotayı doldurur mu etkiler mi? İnternet’i kotalı olarak kullananların en çok merak ettiği ve korktuğu şey kotadır. Çünkü internet kotası dolarsa ve kullanmaya devam edersek çok fazla para ödemek zorunda kalabiliriz. Bu yüzden size bu yazıda internet kotasını dolduran şeyleri anlatmaya çalışacağım. Umarım yararlı olur.

Öncelikle internet kotanızın 4 GB olduğunu düşünelim. Bu GB (cigabayt diye okunur)  bizim aylık kotamızdır. Yani aylık internet hakkımız bu kadardır. Ancak internette sizin yaptığınız şeyler böyle GB li yazmaz. Genelde MB li yazılır. O yüzden bu GB yi daha küçüğü olan MB ye çeviriyoruz.

1 GB= 1024 MB dir. (1 kg=1000 gram gibi düşünebilirsiniz). O halde 4 GB ı hesaplarsak:

4 GB = 4 x 1024 =4096 MB eder. Yani bizim aylık kotamız neymiş. 4096 MB imiş. ( MB : Megabayt diye okunur)

Demek ki biz ne yapıp edip bu 4096 MB yi geçmeyeceğiz.

Şunu unutmayın ki internette her yaptığınız şey kotamızı doldurur ( ister gazete okuyun, ister chat yapın, ister radyo dinleyin, ,ister video izleyin) Ancak bazı şeyler çok az doldururken bazı şeyler çok doldurur. Örneğin internetten sadece gazete sitelerinde haber okumak çok az etkilerken kotayı, film izlemek çok fazla etkiler kotayı.

Bu yüzden neyin ne kadar kotayı doldurduğunu bilmeniz gerekir. Yoksa farkında olmadan kotanızı doldurabilirsiniz. Bu yüzden aşağıda kotayı neyin az neyin çok doldurduğunu anlatmaya çalıştım. Aşağıdaki verdiğim örnekleri kotanızın 4096 MB olduğunu düşünerek değerlendirseniz, kotayı nelerin daha çok doldurduğunu anlayıp ona göre davranabilirsiniz.

Şimdi kotayı dolduran şeyleri büyükten küçüğe sıralayalım

1- Öncelikle kotayı en çok etkileyen şey videodur diyebiliriz. Yani internetten gerek film gerekse klip izlemek kotayı hızlı bir şekilde doldurur. İnternette yüzlerce film sitesi ve yüzlerce video izleme sitesi var. Buralardan film veya video izlemek isteyebilirsiniz. Genellikle çok kaliteli olmaz buradaki filmler ve bir film ortalama 300 MB filandır. Ancak daha kaliteli siteler de var tabi. Bunu unutmayın. Mesela Internet Downloader Manager bilgisayarınızda varsa film yüklenince İndir diyerek kaç MB olduğunu görebilirsiniz. Demek ki bir film izlemek kotamızı 300 MB dolduruyor. Unutmayın o filmi izleseniz de bilgisayara indirseniz de 300 MB kotanız gider. Düşünün ki ayda 4 film izleyince 1 GB ınız doluyor. Yani kotanızın 4 te biri bitiyor.

Örneğin bir DVD filmi bilgisayarına indirirseniz kotanız tamamen dolabilir. Çünkü bir DVD film 4.3 GB dır.

Ayrıca youtube daki 3-4 dk lık klipler de yaklaşık 20-30 MB arasında değişiyor benden söylemesi. Tabi burada örnek youtube dedim. Hangi video sitesi olduğu önemli değil.

Unutmadan ben facebook tan videoları izliyorum demeyin. Onlar da kotayı dolduruyor. Yani nereden izlerseniz izleyin farketmiyor. Birşey izliyorsanız bilin ki kotanız doluyor. 

2- Müzik, radyo dinlemek, şarkı indirmek : Genelde çoğu acemi kullanıcı radyo dinlemekle kotanın dolmayacağını sanır ki bu tamamen batıl bir inançtır. Müzik dediğiniz şey de internet ortamından bilgisayarınıza gelir ve oradan hoparlörden çıkar. Sonuç olarak o ses internetten sizin bilgisayarınıza gelmiştir. Yani kotayı doldurur. Ancak film ve video gibi değildir. Dakikası 1-2 MB ancadır. Ayrıca mp3 şarkı indirmek de kotayı etkiler. Bir mp3 şarkı ortalama 3-4 MB dır.

3- Fotoğraflar, resimler, google görseller, facebook fotoları, resimleri : Bunun da kotayı etkileyeceğini söylemeye gerek yok sanırım. İnternette nereden bakarsanız bakın, baktığınız resimler, fotoğraflar kotayı doldurur. Örneğin google görsellerden arabalara bakıyorsunuz. Bu resimlere siz bakarken kotanız doluyor. Ancak bunlar minik resimler olduğunundan çok önemli değil. Ancak o resimlere basıp orjinalini yani büyük halini görürseniz kotanız biraz daha fazla etkilenir. Ama merak etmeyin kotaya ciddi anlamda etki etmez. Ancak baktığınız resimler çok çok kaliteli resimler ise bunlar yaklaşık 1-2 MB olabilirler. Yani bunlardan yaklaşık 1000 tane bakınca kotanın 4 te biri doluyor. (Kotanızı 4 GB kabul ediyoruz)

Burada dikkat edeceğiniz nokta:  masaüstü resimlere bakıyorsanız ya da facebooktaki arkadaşlarınızın tatil fotolarına bakıyorsanız kotalı interneti olanlar dikkatli olsun. Çünkü arkadaşlarınız o tatil fotolarını çok kaliteli Megapikseli yüksek bir şekilde çekmişse tanesi 3-5 MB kotanızı yer. Yani 100 tane böyle fotoğrafa bakınca kotanızın 300-500 MB ı gider. Kotamızın 4096 MB olduğunu düşünürsek 500 oldukça fazla dimi?

Yani ne yapacağız? Çok aşırı fotoğraflara da bakmayacağız. Özellikle de facebookta arkadaşlarınızın fotolarına. Çünkü genellikle fotoğraf çekenler, fotoğraf makinesinde ayar yapmazlar ve çektikleri fotoğraflar aşırı ve gereksiz kaliteli olur. Bu yüzden bu fotoğrafların tanesi 3-5 MB olabilir. Hani 8 MP fotoğraf makinesi diyoruz ya. İşte bunun en son kalitesinde çekim yaparsanız fotoğraflar çok kaliteli olur ancak o kadar da kotadan yer.

4- Bilgisayara program, oyun, vs indirmek : Bunlar arasında hesaplaması en kolay olanı budur. Çünkü genellikle internetten program, oyun, vs indirdiğimiz sitelerde bu indirdiğimiz şeyin MB si yazar. Mesela Winrar programı indireceksiniz. İndirdiğiniz yerde yazar mesela 10 MB. Bu programları zaten bir defa indirip yükleriz bilgisayara sonra bilgisayar formatlanana kadar tekrar indirmemize gerek kalmaz. Burada dikkat edeceğiniz nokta indirdiğiniz şeyin MB sine bakmak. Unutmayın 1024 MB = 1 GB ve kotamız 4 GB.

Sonuç olarak; interneti açıp sitelere giriyorsanız, birşey indiriyorsanız, facede fotoğraflara bakıyor ya da paylaşılan videoları izliyorsanız, internetten resimlere bakıyorsanız, müzik dinliyor ya da video izliyorsanız, gazete okuyorsanız, program, mp3, film indiriyorsanız kısaca yaptığını herşeyde kotanız doluyor. En çok dikkat edeceğiniz video izlerken ya da indirirken dikkatli olmak ve gerek bunların gerekse diğer bilgisayara indirdiğiniz şeylerin ( film, oyun, program, vs) MB sine bakmak.

http://www.bidolubilgi.com

İnternet Kotasını Dolduran Şeyler Nelerdir?” üzerine 5 yorum

  1. normalde bu şekilde kotanızın dolmaması lazım. ancak bir ay boyunca neler yaptığınızı bilmediğimiz için kesin birşey söyleyemiyorum ancak belki kablosuz internet kullanıyorsanız başkaları da internetinizi de kullanıyor olabilir. ancak dediğimiz gibi neler yaptığınız net bilmiyoruz. detaylı olarak aylık yaptığınız şeyleri yazarsanız cevap yazabiliriz.

    1. evet eğer internetten izleyecekseniz kotayı etkiliyor. bu videoların cd veya dvd halinde olanlarından alıp bilgisayarınızdan veya televizyondan izleyebilirsiniz (tabi dvd playerınız olması gerekiyor tv den izleyecekseniz)

  2. En çok u torrent yiyor diyebilirim hiçbirşey indirmediğim halde (açmadım bile) 10 gb yemiş ve iki isimle 2 u torrent var biri 10 biri 6 16 gb yemiş program sildim bir işe yaarmıyor zaten gidin power iso kullanın deamon bişey var onu yapın IDM (İnternet Download Manager) Kullanın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir