Rutubet Nedir? Rutubet Neden Olur ve Rutubet Nasıl Önlenir?

adminSAĞLIK3 Yorum5 Haziran 2011

Rutubet veya diğer adıyla nem havadaki su buharına denir. Havanın sıcaklığına göre tutabileceği nem miktarı değişir.Yazımızın konusu olan rutubet ise ev veya iş yerlerinde ( kapalı mekanlarda) duvarlarda görülen küflenmelerdir. Duvarlardaki kötü görüntünün yanı sıra ortamda oluşan iğrenç koku ve sağlığımıza zarar verecek tehlikeli bakterileri oluşturması nedeniyle rutubet sorununu kesin çözmek gerekmektedir. Bidolubilgi.com olarak sizlere rutubet hakkında bilmek istediğiniz tüm bilgileri özellikle rutubet derdinden nasıl kurtulabileceğinizi anlatmaya çalışacağız. Rutubetli ortamlarda yaşıyorsanız odanızı mutlaka havalandırın en azından sorununuzu çözene kadar faydası olacaktır.

Peki rutubet neden olur?

Evlerimizin özellikle kuzey cephe duvarlarında kolonlarda niye görülür. Bunun bir çok sebebi vardır.

İç mekan ile dış mekan arasındaki ısı farkı rutubete neden olur.

Duvar herhangi bir noktadan su alıyor olabilir.

Yalıtımın yetersiz olması sonucu ısı farklılığı rutubete neden olur.

Pozitif subasıncı, ortamdan kaynaklı gelişen rutubet sorunudur. Banyo, mutfak, yemekhane, tekstil fabrikalarının ütü kısmı, kaplıcalar, süt yoğurt fabrikaları… Gibi, su buharının yoğun olduğu ortamlarda bu sorun gerçekleşir. Ortamda bulunan su buharları, soğuk duvar yüzeyine çarptığında, yoğunlaşarak tekrar su haline döner( yoğuşma). Bu durumda duvar yüzeyleri nemli bir hal alır, belli bir süre sonra yüzeyde yoğun bir şekilde küf- bakteri oluşumu, siyahlaşmalar, boyada kabarıp, dökülme sorunlarına neden olur. Herhangi bir boyama sistemiyle bu tip bir problemi çözmek oldukça zordur ve uzun süreli bir çözüm getirmez. Bu tip ortamdan kaynaklı yüzey problemlerinde yapılacak işlem, öncelikle yüzeyin temizlenmesidir. Kabaran dökülen yerler kazınıp, gerekli macun tamiratları yapılır. Yüzeydeki küf ve bakterilerin öldürülmesi için, küf ve bakteri önleyici solüsyon (KÜBÖS) ile yüzey iyice temizlenir ve rutubet önleyici boya kullanılır.

Binalarda; topraktan, çatıdan, kuzey cephesinden (kör cepheden)… gelen su girişi, yeterli izolasyon yapılmaması ya da deniz kenarında, bodrum katında olan evlerde duvarın içinde oluşan rutubet tipine negatif etki denmektedir. Binalarda, sıva-duvar içinde oluşan nem belirli bir süre sonra boyada: kabarma, dökülme küf- bakteri oluşumuna neden olur. Bu sorunun giderilmesi için, öncelikle sorunun kaynağı tesbit edilmeli ve giderilmeye çalışılmalıdır

Rutubet nasıl önlenir

Rutubet önlemek için evde çamaşır kurutmamak, odaları sık sık havalandırmak, binanın yalıtımını iyi yapmak başta olmak üzere kalıcı çözüm için sıraladığımız maddelerdeki anlatılanları uygulamalısınız.

– Rutübet yayılan kısımlarda boyalar dökülmeye başlamış ise ilk olarak bu bölgeleri bir eşya yardımı ile kazıyıp temizlemeniz gerekir. Daha sonrasında duvara 1.5 cm kadar kalınlıkta bir strafor yapıştırma harcını uygulayın

– Duvaran yapıştırılan straforun üstünü kaplamak için mala kullanarak sıva harcını sürün

– Sıva harcını duvara iyice sürdüyseniz straforu duvardan kaymaması için mala ile sıva filesi yapıştırmak gerekir.

– Son kat yapılan sıva harcı iyice kuruyunca sıva esnasında oluşan hata ve fazlalıkları zımpara ile düzeltin sonra emiciliği az seviyeye indirmek için astar sürmeniz tavsiye olur.

– Astar işlemide bittikten sonra rulo fırça yardımı ile duvar ya da tavanı boyayınız. Boya kuruduktan sonra ikinci kez üzerinden geçin.

Bu sayede rutübeti önleminiz mümkündür.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Rutubet Nedir? Rutubet Neden Olur ve Rutubet Nasıl Önlenir? Hakkında Yapılan Yorumlar

  1. Gökmen Yücel dedi ki:

    Aşırı nemlilik sonucu oluşan rutubet ve küflenmelerin yoğunluğu, sorunun ev içerisindeki dağılımı ve söz konusu alanın büyüklüğüne beraber değerlendirilerek seçeceğiniz size uygun  kapasiteli bir Ebac Nem Alma Cihazı ile rutubet, küflenme, rutubet kokusu gibi aşırı nemin nedeni olduğu bütün sorunlardan rahatlıkla kurtulabilirsiniz.
    Ebac Nem Alma Cihazları ortamdaki havayı, ev içersindeki yaşam koşullarınızı algılar ve çalışmasını buna göre ayarlarak evlerinizde yoğuşmanın oluşmasını engeller. Bulunduğu ortamda aşırı kuruluk yaratmayacak Ebac Nem Alma Cihazları evinizi, eşyanızı ve sağlığını rutubetin zararlı etkilerine karşı koruyarak yaşam kalitenizi artırmada önemli bir rol oynayacaktır.
    Ebac Ltd’nin İngiltere’de kendi üretim tesislerinde yüksek kalite ve performans standartlarıyla ürettiği Ebac Nem Alma Cihazları,  farklı kapasite ve fiyat seçenekleri ile rutubet sorununuzun çözümünde en etkili yöntemdir.
    http://www.nilyasam.comhttp://www.nemalmacihazi.com

Rutubet Nedir? Rutubet Neden Olur ve Rutubet Nasıl Önlenir? Hakkında Yorum Yaz

Kategoriler

Hürriyet Bumerang

E-Bülten

E-Posta adresinizi aşağıdaki bölümden bültenimize ekleyerek yeni yazılarımızdan haberdar olabilirsiniz!


Aboneliğinizin onaylanması için lütfen verdiğiniz mail adresini kontrol ediniz.!

İletişim Formu

Yaşam ve İnsanlar Yaşam ve İnsanlar web analytics