Su Arıtma Cihazının Zararları

adminSAĞLIK18 Yorum23 Mayıs 2011

İnsanoğlu doğayı korumamasının bedelini ne yazık ki çok ağır ödüyor. yaşam alanlarımız sürekli kısıtlanıyor. Çevre kirliliği had safada olunca ekonomik olarak ta bunun sıkıntılarını yaşıyoruz. Bidolubilgi.com olarak bu yazımızda sizlere temiz su kaynakları kirlendiği için piyasaya sürülen su arıtma cihazları hakkında bilgiler sunmaya çalışacağız. Son dönemlerde görsel ve yazılı medyada boy boy su arıtma cihazları görülmekte. Peki gerçekten bu cihazlar suyu arıtıyor mu? Bu cihazların insan sağlığı açısından sakıncaları var mı? Bu ve buna benzer bir çok soruyla karşınızdayız.

Cihazların suda bulunan ve vücut için gerekli olan mineralleri yok etmekten başka bir işe yaramadığı öğrenildi. Uzmanlar, bu cihazların içme suyu için kesinlikle kullanılmaması gerektiğine vurgu yaptı

BÜTÜN MİNERALLERİ YOK EDİYOR

Büyükşehirlerde yoğun olarak kullanılan içme suyu arıtma cihazlarının suyun tüm özelliklerini yok ettiği saptandı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’ndan Dr. Ahmet Soysal, suda vücudumuzun birçok yaşamsal fonksiyonu için gerekli olan kalsiyum, potasyum, magnezyum, fosfor, sodyum, demir, bakır ve çinko gibi minerallerin bulunduğunu söyledi. Arıtma cihazları vücut için yararlı tüm bu mineralleri süzerek yok ettiğini belirten Soysal, “Yani kaş yapayım derken göz çıkarıyorsunuz. Bu şekilde içilen suyun vücuda hiçbir yararı olmuyor” dedi.

Enfeksiyona neden oluyor

Bu cihazların belli aralıklarla sökülüp bakımı yapılması ve içindeki kimyasalların yenilenmesi gerektiğine dikkat çeken Soysal sözlerine şöyle devam etti: “Bunlar bakımı çoğunlukla yapılmıyor. Ayrıca kimyasal arıtma yaptığı iddia edilen bu cihaz, biyolojik kirlenmeye ve mikroorganizmalar üretmeye yol açıyor. Bu da özellikle enfeksiyon hastalıklarına neden oluyor. Doğal olarak su mikrobiyolojik açıdan tehlikeli bir hal alıyor.”

Sağlığınızı riske atmayın

Soysal, bu tip arıtma cihazlarının sadece ticari pazarlama ürünü olduğunu, satan veya pazarlayan kişileri zengin etmekten öteye bir anlam taşımadığını ifade öne sürdü. Soysal; “Yönetmeliğe göre belediyeler suyu Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği standartlara göre arıtıyor. Belediyeler suyu abonelere bu şekilde vermek durumundadır. Bu nedenle ek bir arıtma cihazının kullanılması gerekmez. Halk sağlığı uzmanları olarak bu tarz cihazların satışına kesinlikle uygun bulmuyoruz. Sonuçta daha lezzetli su elde etmek isterken bu cihazlar yüzünden kendi sağlığınızı tehlikeye atıyorsunuz.”şeklinde konuştu.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ NE DİYOR?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) dünyada görülen hastalıkların yüzde 80’inin sulardan kaynaklandığını, suyda doğal bulunan bazı maddelerin çıkarılmasının sağlık üzerinde olumsuz etkilerinin olabileceğini belirtiyor. Bu kapsamda yapılan araştırmalarda hazırlanan raporda şu açıklamalara yer veriliyor: “Minerallerinden tamamen arındırılmış (damıtılmış) su, insan ve hayvan organizması üzerinde kesin olarak olumsuz etkilere neden olur. Bağırsak mukoza zarı, metabolizma ve vücudun mineral dengesi ile diğer bedensel işlevler üzerinde oluşabilecek sorunları doğrudan etkiler. Vücudun sıfır kalsiyum ve magnezyum almasına yeni bakterilerin oluşmasına neden olur. Vücudun mineral ve su metabolizmasını tehlikeye atarak iç denge mekanizmaları üzerindeki olumsuz etki yapar.

HALK BÖYLE KANDIRILIYOR

Ürünü satmak için eve satıcı müşterilerini basit bir yolla kolayca kandırabiliyor. Elektroliz adı verilen bir cihazı suya sokuyor. Cihaz suyun içindeki partikül ve iyonları birbiriyle çarpışmasına neden oluyor. Devamında suyun içindeki mineraller yanıyor ve ortaya çamur şeklinde katı maddeler çıkıyor. Yine farklı bir cihazla suyun içindeki toplam çözülmüş partiküllerin oranını göstererek sözde suyun ne kadar sağlıklı veya sağlıksız olduğunu söylüyorlar. Bu görüntü karşısında hayrete düşen tüketici ürünü satın almak konusunda kolayca ikna oluyor. Aslında ortaya çıkan çamurumsu görüntü suda bulunan minerallerin yanması sonucu oluşuyor ve ortada anormal bir durum söz konusu olmuyor

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Su Arıtma Cihazının Zararları Hakkında Yapılan Yorumlar

 1. zeynep diyor ki:

  bizzat arıtma sistemi kullanan biri olarak yazdıklarını cok mantıksız buldum bence cok güzel bı sıstem cook faydasın gördüm ve rahatlıgınıda yaşıyorum

  • hasan mutlu diyor ki:

   Zeynep hanıma katılıyorum. Yıllardır kullanıyorum. Ayrıca damıtılmıyor, arıtılıyor.

 2. ahmet şimşek diyor ki:

  bunu yazan damacana satıyor galiba..genelde onlar söylüyor arıtıcı suyun içindeki herşeyi alıyor diye..yok böyle birşey yaa.hem arıtıcı değeri gibi çıkan damacanalar var … o zaman ne içecek bu millet..

 3. mustafa diyor ki:

  ben bizzat bu cihazın satışını yapıyorum bu yorumu yapan kişinin bir su firması var galiba plastiğin zararlarını açsında okusun atık petrolden yapılan %100 kanserojen bir madde gidin uzmanına sorun bırakın su içmeyi elinizi dahi sürmeyin derler hiçbir çocuk doktoruda çocuğunuza plastik beberon önermez arıtma cihazında mineral dengeleyici vardır artı 1 günde sudan aldığımız mineralı sabah kahvaltımızda fazlasıyla alıyoruz zaten

 4. faruk diyor ki:

  peki şehirlere verilen sularında arıtma tesislerinden geçtiğini biliyormusunuz ve bunu yazan arkadaş arıtmanın çalışma sisteminide bilmiyor çunku bakımdan söz ediyor oysaki son cıkan reverse osmosis sistemlerinde filitreler kirlendikce işlevi azaltarak suyu veriyor kalitesi ve temizliği değiştirmiyor tam kirlendiğindede su vermiyor. bunu biliyormuydunuz? ayrıyeten damacanaların 65 kullanımdan sonra atılması gerektiğini biliyormusunuz? ama kim atacak acabaEn iyi içme suyu arıtma sistemi çok aşamalı iyon değişimi ve alt mikron filtreleme ile aktif karbon filtrelerinden geçirilensudan elde edilmektedir. içeriğindeki zararlı maddelerin ve kimyasalların %99 unu temizlemeyi başaran arıtma cihazları dünya sağlık örgütünün verilerine göre başarılı sayılmaktadır. Ayrıca bu tarz su arıtma cihazları vücudumuza yararlı mineralleri suda bırakarak bizim sağlığımıza olumlu katkılar sağlar.

 5. Necat diyor ki:

  Şehir şebeke suları sağlık açısından asla içilmemesi gereken sular. Damacana sorunu ayrı bir dert. Plastik damacanalar bütün gün güneş altında. Suya karışan zararlı maddeler saymakla bitmez. Damacana temizliği ayrı bir rezalet. Olasılıkla yıkanmıyor bile. Yıkansa da, artık deterjan mı kullanılıyor, yoksa insan sağlığına zaralı kimyasallar mı kullanılıyor, denetim olmadığı için hiç bilmiyoruz. Sudan alınan minerallere gelince, burada yalanının bini bir para. Sudan alacağımız mineraller günlük gereksinimimizin 10’da, bazen 100’de biri. Bu demektir ki, günde 10 veya 100 litre su içmeliyiz. Günlük mineral gereksinimi sebze ve meyvelerden, diğer tüm besinlerden karşılanır. Mineralli su içmek iyidir ama minerali yoksa da felaket değildir. Su arıtma cihazlarında kullanım koşullarına dikkat edilirse hiçbir sorun yoktur. İsteyen mineral destek filtresi takabilir ama hiç de gerekli değilidir. Bilgi kirliği yaratıp bulanık suda balık avlamaya kalkışanların mumu yatsıya kadar yanacaktır. Biz de arıtılmış suyumuzu (civasız, kurşunsuz, arseniksiz, kadmiyumsuz) gönül rahatlığı ile içeceğizdir.

 6. muhammed emin saka diyor ki:

  trabzon merkez ve çevre illerde 4 yıldır su arıtma cihazları satıyorum trabzon gümüşhane arasında ki geçiş yolu olan zigana dağının zirvesinde çıkan bir kaynak suyu(halk arasında çok kullanılan tavsiye edilen haftada bir devlet kurumları tarafından analizi yapılan ) tds değeri 16 sertlik oranı 0.2 karadeniz genelinde bu tarz sulara çok daha ulaştım anlaşılıyorki ikna için kaynak sularında bol minarel arayanlar için bir video yapmak lazım bir dahaki sefer gidişimde onuda yaparım umarım bir damacana firması çıkıpta orada bir fabrika kurmaya kalkışmaz…

 7. hasan mutlu diyor ki:

  Her yerde rahatlıkla kullanıyorum.
  Tarlamın başına yaptığım evimde de kaynak suyu kalitesinde su içiyorum…

 8. mevlüt diyor ki:

  bir yıldır arıtıcı kullanıyorum.zararlımı faydalımı tereddüt içindeyim.lütfen bu konuda uzman kişiler tarafından yanıtlasın.

 9. misafir diyor ki:

  zararlı bir litre suyu arıtmak için 10 litre su harcıyor atık su durmadan akıyor bu cihazların neresi yararlı

 10. misafir diyor ki:

  ülkemizde okadar bilgisiz ve bilgilendirilmemiş vatandaşımız varki vede yetmezmiş gibi birde sağlık sektörünü baltalamak isteyenler varki sormayın gitsin. arıtma cihazını kötüleyenlere sesleniyorum siz hayatnınzda arıtma mantığının nerden geldiğini düşündünüzmü bir defa doğal kaynak suyu dediğimiz su nasıl kaynak suyu oluyo biliyomusunuz.o su okadar dağın taşın toprağın kumun çakıla çarparak ve su her geçtiği çarptığı yere bir ağır metal çinkosunu demirini suda bulunan kötü bakterileri geride bırakarak temizleniyor kaynak suyu oluyor. arıtma sektörü bu süreci hızlandırıp kaynak suyu gibi suyu bekletmeden anlık tüketebilmeyi sağlıyor bize, bizde bu duruma saygı gösterelim.

 11. ipek diyor ki:

  işte elimize de büyük bir fırsat var bence benim bu konuyla ilgili bir ödevim vardı ve memnuyetle yaptım bunu yapan arkadaşa teşekürlerimi burdan yoluyorum ve teşekür ederim

 12. inci diyor ki:

  arıtılmış suyun lezzet açısından doğal kaynak suyunda farkı yok

 13. misafir diyor ki:

  SİZ CAHİL İNSANLAR ARITMA CİHAZINI KULLANMAYA DEVAM EDİN. HASTALIKLARLA SAVAŞMAK ZORUNDA OLDUĞUNUZDA HADİ ARTIK GEBERİYİM DİYE DUA EDECEKSİNİZ.

 14. emre diyor ki:

  çok doğru bir şey gerçekten mantık olarak düşünürsek herşeyin doğalı iyidir. suni veya arıtılarak yapılan hiç bir şey insan sağlığına olumlu bir katkı vermez..özellikle tansiyon hastalarına’da yaramaz diye düşünüyorum.

 15. fehmi diyor ki:

  6 yıldır kullanıyorum çok memnunum bakımınıda 6 ayda bir yapıyorlar vede analizinide yapıp teslim ediyorlar içimi vede tadı güzel bazı arıtıcı firmalarıda yok içindeki mineralleri alıyor yok saglıksızdiyip kendi arıtıcılarını öneriyor kendi arıtıcısını öneriyorsa demek arıtma suyu iyi bakımını yaptırdıktan sonra hangi arıtma olursa olsun memnunsan mesele yok

 16. recep diyor ki:

  Belediyelerin verdiği şebeke suyunun depolarında nasıl maddeler var temizmi onlar kontrol ediliyormu acaba neresi doğal o suyun?Tabiki de en mantıklısı suyun arıtılması.

 17. fuat diyor ki:

  Kolayı var kardeşim arıtılmış sudan bir bardak alır tahlile gonderirsin tahlil yalan söylemez.

Su Arıtma Cihazının Zararları Hakkında Yorum Yaz

Kategoriler

Hürriyet Bumerang

E-Bülten

E-Posta adresinizi aşağıdaki bölümden bültenimize ekleyerek yeni yazılarımızdan haberdar olabilirsiniz!


Aboneliğinizin onaylanması için lütfen verdiğiniz mail adresini kontrol ediniz.!

İletişim Formu

Yaşam ve İnsanlar Yaşam ve İnsanlar web analytics