YAŞ (Yüksek Askeri Şura) Nedir, Önemi ? YAŞ ın Görevi Nedir Ne Yapar?

adminGÜNCEL0 Yorum27 Temmuz 2016

YAŞ (Yüksek Askeri Şura) Nedir, Önemi ? YAŞ ın Görevi Nedir Ne Yapar? Yüksek Askeri Şura (YAŞ), Türk Silahlı Kuvvetleriyle ilgili her türlü önemli konunun incelendiği, kararların alındığı, savaş gücü çalışmaları gibi konularda hükümetlere gerekli tavsiyelerin verildiği, silahlı kuvvetlere ait kanun tasarılarının ve bu tasarıların son şeklinin verildiği Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı bir kuruldur.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası gereğince Başbakan’ın başkanlık ettiği Şûra’ya, Genelkurmay Başkanı, Milli Savunma Bakanı, Kuvvet Komutanları, Jandarma Genel Komutanı ile TSK’ya mensup tüm Orgeneral/Oramiral rütbesindeki komutanlar katılır. Genel sekreteri Genelkurmay II. Başkanıdır.

Yüksek Askeri Şûra yılda iki kez toplanır, bunlardan biri Kanunda belirtildiği üzere Ağustos ayında, diğeri de teamülen Aralık ayındadır. Şûra’da, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne mensup albayların general ya da amiralliğe terfileri ile bir üst rütbeye terfi edecek general ve amirallerin durumları görüşülür. Ayrıca çeşitli nedenlerden dolayı TSK’dan ihraç edilecek personel için de karar verilme merciidir.

Yüksek Askeri Şûra’nın TSK’dan her türlü ilişik kesme kararlarına yargı yolu açıktır. Ancak Cumhurbaşkanının tek başına yapacağı işlemler ile Yüksek Askeri Şûra’nın kararları yargı denetimi dışındadır.

kaynak:wikipedia.org

Etiketler: , , , , ,

YAŞ (Yüksek Askeri Şura) Nedir, Önemi ? YAŞ ın Görevi Nedir Ne Yapar? Hakkında Yorum Yaz

Kategoriler

Hürriyet Bumerang

E-Bülten

E-Posta adresinizi aşağıdaki bölümden bültenimize ekleyerek yeni yazılarımızdan haberdar olabilirsiniz!


Aboneliğinizin onaylanması için lütfen verdiğiniz mail adresini kontrol ediniz.!

İletişim Formu

Yaşam ve İnsanlar Yaşam ve İnsanlar web analytics